Necelou půlhodinu od Prahy leží Tmaň. Jedna z mnoha průjezdních obcí, kde minete desítky domů a míříte dál. Něčeho si tam ale přece jen všimnete: polorozpadlého zámku a ruchu na staveništi. Za několik měsíců zde vznikne bydlení pro seniory, za nímž stojí zakladatelé projektu Senlife. Rodina Valových ze SIKO do něj z vlastních peněz investovala 66 milionů.
Desítky let byly barokní zámek v Tmani na Berounsku i přilehlé hospodářské budovy prázdné. Zdálo se, že neexistuje způsob, jak památkový objekt zachránit. Obec na koupi a následnou rekonstrukci neměla, navíc se jen těžko hledalo využití, které by zvládla vlastními silami.
Od 90. let se na vedení obce obraceli podnikatelé s nejrůznějšími návrhy, kteří chtěli areál koupit a provozovat tam třeba kamionové depo. Radní však veškeré nápady zavrhli, obávali se, že by se zásadním způsobem narušil život v Tmani. Vloni celý komplex od soukromého majitele odkoupili zakladatelé projektu domovů pro seniory Senlife Lukáš Drásta a Tomáš Eckschlager. A začali s rekonstrukcí, která skončí letos na podzim.
„Zámecký areál v Tmani mi připomínal stavení někde v Sudetech, kde rostou stromy na střechách. Působilo to na mě zuboženě. Líbí se mi nejen záměr, že tam bude nový Senlife domov, ale taky to, že se někdo vypořádá se zásadním dluhem z minulosti. Ten zámek kdysi někomu patřil a někdo mu ho sebral. A pak společnost dopustila, že areál zchátral. Je na čase, aby se tyhle křivdy z minulosti odčinily a vzniklo něco nového,“ říká Vítězslav Vala, ředitel strategie a předseda představenstva společnosti SIKO. Investice rodiny Valových půjde do rekonstrukce zámeckého komplexu.
Projekt v Tmani významným způsobem posouvá prvotní nápad „jen“ opravit historický objekt a vybudovat bydlení pro seniory. „Jsme moc rádi, že nás podporuje vedení obce, kterou taky chceme zapojit do připravovaných aktivit. V jednom z domů, který jsme s ní směnili za potřebné pozemky, bude obec provozovat kavárnu. Prostor před ní a okolo celého zámeckého komplexu společnými silami zkultivujeme a obnovíme velký zámecký park. Díky tomu vybudujeme nové centrum Tmaně, které tu vlastně nikdy nebylo,“ říká Eckschlager.
Velkokapacitní závody
Že vstoupí na trh seniorského bydlení, aniž by byli z oboru, se zakladatelé Senlife rozhodli před čtyřmi lety.
„Úplně chápu, proč nám zpočátku nikdo moc nevěřil, že zvládneme opravit bývalý klášter v Mělníku a vybudovat tam bydlení pro seniory. Původně jsme oba pracovali ve firmě, která se zaměřovala na nájemní bydlení a development. Ovšem vymyslet něco specifického pro nejstarší generaci? To byla výzva,“ vzpomíná architekt Eckschlager na několikaměsíční kolečko jednání, kdy se s Drástou snažili přesvědčit potenciální investory.
Brzy zjistili, že hlavní hráče na trhu se seniorským bydlením nemohou „převálcovat“. Museli tedy přijít s něčím, co je odliší od zavedených firem, které mají nejen větší finanční zázemí, ale i dlouholeté zkušenosti s provozem takových domovů.
„Navštívili jsme desítky domovů pro seniory v Česku i zahraničí. Díky tomu jsme zjistili, čeho se chceme vyvarovat a co chceme dělat jinak. Naším cílem nejsou obří domovy, které připomínají spíš velkokapacitní průmyslový závod na sociální péči. Jde nám především o individuální přístup ke klientům, aby se u nás cítili dobře. A taky o to, aby u nás byli spokojení zaměstnanci, kteří o seniory pečují a určují kvalitu péče,“ vysvětluje Drásta.
Po necelém roce fungování domova pro seniory Senlife v Mělníku získali Zvláštní cenu poroty v celostátní soutěži Best of Realty, kterou řadu let sponzoruje právě rodinná firma SIKO Koupelny & Kuchyně, kterou vlastní rodina Valových.
Podobné hodnoty
Vítězslav Vala je synem zakladatelky SIKO a věnuje se především developerským projektům. Před čtyřmi lety dokončil úspěšný projekt nájemního bydlení Luka Living. Poté přemluvil zbytek rodiny k akvizici bývalého Domu odborových svazů v Praze na Žižkově (nyní Dům Radost), kde plánuje vybudovat až 600 malých nájemních garsonek, co-work a další zázemí pro největší co-livingový projekt v Česku.
„Zhruba před sedmi lety jsem se začal zajímat taky o seniorské bydlení. Přišlo mi, že to je oblast, která má rozhodně budoucnost, protože všichni víme, že populace stárne a je stále nedostatek bytů pro seniory. Brzy jsem ale zjistil, že situace na tomto trhu je dost nepřehledná, protože existují domovy zřizované obcí nebo krajem a pak ty soukromé. Takže můj nápad šel tak trochu k ledu,“ říká Vala. V roce 2021 byl na vyhlášení soutěže Best of Realty, kde oslovil zakladatele Senlife.
„Najednou se propojilo všechno, co jsem hledal. Líbil se mi příběh těch dvou kluků, kteří prodali vlastní majetek, půjčili si od zbytku rodiny a začali opravovat zříceninu. Zdálo se mi až neskutečné, že tohle zvládli vybudovat a funguje jim to i po ekonomické stránce,“ vysvětluje Vala, který následně představil projekt Senlife ostatním členům rodiny.
Letos v únoru se tato významná podnikatelská rodina rozhodla, že do projektu investuje 66 milionů korun ze svých soukromých prostředků. „Mohli jsme získat mnohem větší výnos v nějakém jiném projektu, ale pro nás je to součást podnikatelské kultury. Chceme se podílet na něčem, co dává smysl, a péče o starší generaci tohle splňuje. Přijde mi, že právě tohle je cesta, jak lze kultivovat společnost, kde budou žít moje děti,“ vysvětluje Vala.
Propojení hodnot vnímá taky Lukáš Drásta. „SIKO jakožto firmu znám už dlouho, ale až teď, kdy jsme řešili podrobnosti spolupráce, mi došlo, že máme nejen podobné hodnoty, ale i začátek podnikání. Jaroslava Valová si v 90. letech vzala úvěr na rozjezd firmy a měla obrovskou zodpovědnost vůči rodině. My jsme na tom byli podobně.“
Nefungující bydlení
Senlife má aktuálně rozpracované tři další projekty s podobným konceptem jako v Tmani. Na své plány zatím shánějí finance. Obtížné hledání potenciálních investorů souvisí podle zakladatelů Senlife hlavně s celkovým přístupem společnosti v Česku ke starší generaci.
„U nás zatím není zvykem investovat do sociálních projektů s nižším výnosem a společenským přesahem. A kromě toho jde taky o to, jak se v Česku lidé starají o seniory ve vlastních rodinách. Někdo se bojí, že by náročnou péči nezvládl, jiný by se chtěl postarat, ale netuší, jak to zkombinovat s péčí o další členy rodiny. Je to problém takzvané sendvičové generace, kdy se lidé ve středním věku souběžně starají o děti i rodiče či prarodiče. Mnohdy mají malý byt, kam si nemůžou seniora nastěhovat, anebo jim chybí finance na to, aby mu vypomáhali s placením nájmu,“ tvrdí Lukáš Drásta.
V Česku podle něj stále nefunguje bydlení podle aktuálních potřeb. „Pro mladé lidi by měly být startovací malometrážní byty s nízkým nájmem. Když mají rodinu, potřebují větší prostory, po odchodu do důchodu by měli mít dostatek financí na menší byty. Takhle to funguje například v Rakousku či v Dánsku, ale u nás se situace příliš nemění,“ dodává.
Podle Tomáše Eckschlagera stále pokračují v hledání dalších investorů. První projekt prokázal na reálných číslech dobrou ekonomickou životaschopnost a získal řadu ocenění v celostátních soutěžích.
„Věřím, že až letos dokončíme projekt v Tmani, prokážeme, že Mělník nebyla jen náhoda, která se povedla. Chceme ukázat, že je skutečně možné vytvářet inovativní domovy pro seniory v historických budovách, kde zajišťujeme kvalitní péči a máme jasně nastavené byznysové základy. A pak už je jen na potenciálních investorech, jak uvažují,“ říká Eckschlager. „Náš výnos bude vždy přibližně kolem šesti procent, tedy o dva procentní body nižší než u jiných komerčních projektů, ale tohle podnikání je postavené na dlouhodobé investici, která má společenský přesah a není závislé na vývoji trhu.“
Velká výzva v Terezíně
Jedním ze tří projektů, které má nyní Senlife rozpracované, je koncept vícegeneračního bydlení v nevyužitém objektu bývalé nemocnice v Terezíně na Litoměřicku. „Oslovili nás odborníci z CzechInvestu, kteří mapují situaci po celé republice, kde jsou volné brownfieldy, a propojují je s potenciálními investory. Podle jejich analýzy je v Terezíně a okolí bytová nouze. Jenže jak přilákat případné zájemce o bydlení do města, kde téměř úplně chybí občanská vybavenost?“ říká Eckschlager.
Zakladatelé Senlife věří, že jejich projekt bude fungovat proto, že propojí vše, co lidé potřebují ke každodennímu životu: bude zde nejen nové bydlení, ale taky pracovní příležitosti.
V areálu bývalé nemocnice tedy nebudou pouze byty pro seniory s pečovatelskou službou, ale i družstevní bydlení, kavárna, pekárna a pobočka Inovačního centra Ústeckého kraje, která funguje jako zázemí pro start-up firmy. Podle Drásty nyní probíhají jednání s vedením obce, kraje, se zástupci CzechInvestu a s ministerstvem pro místní rozvoj.
„Projekt v Terezíně může znít jako hodně troufalá vize, ale já věřím, že by mohl mít obrovský přesah, který přímo navazuje na vše, čemu jsme se doposud věnovali. Nechceme jen vykřiknout do ticha, že se v Terezíně propadají střechy historických objektů. Chceme ukázat, že existuje komplexní řešení, které tu doposud nebylo,“ přeje si Drásta.